Redaksiyon Hizmetleri

 

Daha önce başkaları tarafından yapılmış çeviriniz uzman redaktör ve düzeltmenlerimizce redakte edilir. “Kontrol” veya “çeviri redaksiyonu” adıyla da bilinen redaksiyon (İngilizce: Proofreading; Almanca: Korrekturlesen; Korrektorat) çalışmalarında dil ve gramer kontrolü yapılır, yanlış sözcükler ve yazım hataları düzeltilir ve cümle yapısının eserin bütünlüğüne olan uyumu ve bilimsel tutarlılığı kontrol edilir. Redaksiyon hizmetlerimiz genelde üçe ayrılır:

Çevirinin teknik kontrolü
Çevirinin teknik kontrolden geçirilmesinin amacı, kaynak metnin anlamının doğru çevrilmiş olup olmadığını incelemektir. Redaktör veya düzeltmen çevirinin teknik kontrolünü yaparken, çeviride kullanılmış terminolojinin doğruluğuna ve çeviri metninin anlatım tarzına bakmaz. Çeviri metnindeki deyim ve dilbilim yanlışları olduğu gibi kalır. Teknik kontrol sırasında yalnızca çevirideki anlam bozukluklarına müdahale edilir.

Çevirinin teknik redaksiyonu
Çevirinin teknik redaksiyonu, ilgili meslek alanına özgü terminolojinin ehli olan bir uzman tarafından yapılır. Bu redaksiyonu yapan teknik redaktör veya düzeltmen, gerek anlam bozukluklarını gerekse de terminolojik düzenliliği ve bütünlüğü denetler.

Çeviri üzerinde edebi redaksiyon
Çevirinin hedef dilinin kendi ana dili olduğu bir redaktör veya düzeltmen tarafından yapılan bu redaksiyon işi, çeviri metninin yazım, dilbilim ve üslup bakımından kontrolünü içerir. Eğer çevirmen tarafından kaynak metnin anlamı çeviride tahrif edilmiş veya özel terminolojinin kullanımında hatalar yapılmışsa, redaktör bu konuda herhangi bir sorumluluk taşımaz.

 

 

 

SOSYAL MEDYA

 

 

İLETİŞİM

 

 

MESAİ SAATLERİ

 

         

 

Skype adresimiz:
netzwerk@intersprachen.de

 

Cüneyt Akçınar

 

Schulenburger Landstr. 216

30419 Hannover

 

Telefon: +49 (0)511 / 47 39 634

Cep: +49 (0)157 / 77 33 93 27

E-Posta: info@almanca-tercueman.de

Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe
10:30 - 18:30

Salı ve Cuma
10:30 - 16:00

 

 

 

 

Şirket Bilgileri

Gizlilik

GSŞ

Download

İş Başvuruları

© Almanca-Tercüman.de 2002. Tüm Hakları Saklıdır.